Op donderdag 23 maart houdt Alphons Siebelt in Verzetsmuseum Zuid-Holland aan de Turfmarkt 30 te Gouda een lezing over het onderduiken en de hulp bij het onderduiken. Daarbij zal hij ook ingaan op de situatie in Gouda.
‘Een publiek geheim: hulp aan onderduikers’
In de Hongerwinter was onderduiken een wijd verbreid verschijnsel. Er was een omvangrijk netwerk ontstaan, dat niet alleen uit illegale medewerkers bestond, maar ook uit “bovengrondse” medewerkers. Binnen dat netwerk waren er evenwel grote verschillen in principes, doelstellingen en methoden.
Deze lezing gaat niet alleen over die hulpverleners, maar ook over de onderduikers zelf, een allesbehalve homogene groep met uiteenlopende achtergronden, motieven en verwachtingen. Over die grote massa onderduikers is weinig bekend; de aandacht gaat vooral uit naar de illegaliteit en “het verzet”.
Alphons Siebelt is historicus en schreef artikelen en boeken over de Tweede Wereldoorlog, hoofdzakelijk gericht op Leiden en omgeving. In zijn boek ‘Hij zit bij de onderduikersbond’ schrijft hij over illegale organisaties en onderduikers, wat hem tot nieuwe inzichten brengt.
De inloop is vanaf 19.30 uur en de start is om 20.00 uur. Entree is € 2,50 en reserveren is verplicht. Dit kan via e-mail: info@verzetsmuseum-zh.nl of tijdens kantooruren via telefoonnummer 0182-520385.