Positief resultaat jaarrekening gemeente Gouda…

by redactie on 21 april 2016

in Regio

GoudaDankzij strak financieel beleid en eenmalige meevallers sluit de gemeente Gouda 2015 positief af. Het weerstandsvermogen kan hierdoor versterkt worden en komt hierdoor voor het eerst sinds jaren op een adequaat niveau. Dat is nodig om toekomstige risico’s en onzekerheden op te kunnen vangen.

Op koers met uitvoering coalitieakkoord
Het op peil brengen van de financiële reserves is slechts één van de ambities uit het coalitieakkoord ‘Gouda daagt uit!’. Het college constateert dat halverwege de bestuursperiode de uitvoering van de afspraken uit het coalitieakkoord op koers ligt. Er zijn al veel resultaten voor de stad bereikt en met diverse andere trajecten is een voortvarende start gemaakt.

Tevreden over 2015
Het college kijkt met tevredenheid terug op 2015: het jaar waarin Gouda onder andere de titel ‘Beste Binnenstad’ verwierf, de Tour de France door de stad heen reed, de woningverkoop in Westergouwe is gestart, de spoortunnel is vernieuwd en mobiel parkeren is ingevoerd. En dat is nog maar een greep uit de resultaten. Een grote opgave in 2015 was de uitvoering van de nieuwe taken in het sociaal domein, onder andere op het terrein van jeugdzorg en begeleiding en beschermd wonen op grond van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (Wmo). Het college is trots dat het gelukt is om de zorg en dienstverlening aan inwoners te continueren onder meer via de inrichting van sociale teams voor volwassenen en jeugd. Daarbij is het college erin geslaagd binnen de financiële kaders van de begroting te blijven. In 2016 wordt verder geïnvesteerd in onder andere innovatie in de zorg en het verbeteren van de interne beheersing.

Winstwaarschuwing
De wethouder Financiën, Jan de Laat, is positief over de jaarcijfers 2015 van de gemeente Gouda, maar hij geeft tegelijkertijd een stevige winstwaarschuwing af: “Het resultaat is weliswaar positief, maar we moeten ons niet rijk rekenen. Dankzij eenmalige meevallers komen we aan een resultaat van € 13,7 miljoen. Naast de eenmalige meevallers in de jeugdzorg en Wmo in het overgangsjaar 2015 hebben onder andere de positieve bijstellingen in de grondexploitaties, de uitkering uit het Gemeentefonds en de Incidenteel Aanvullende Uitkering (IAU) voor bijstandsuitgaven bijgedragen aan dit positieve resultaat. Een deel daarvan is nodig in 2016, onder andere voor het zuidelijk stationsgebied. Het restant van € 9,3 miljoen zal aan de reserves worden toegevoegd. Dat is noodzakelijk om toekomstige risico’s en onzekerheden – en die zijn er helaas nog genoeg – op te kunnen vangen.”

Ook is het college nog bezorgd over de verantwoording van de persoonsgebonden budgetten (PGB). Doordat de Sociale Verzekeringsbank (SVB) de zaken nog niet op orde heeft, dreigen vele gemeenten een goedkeurende accountantsverklaring mis te lopen. Pas eind mei krijgen gemeenten meer informatie van de SVB, zo blijkt uit een recent verschenen ledenbrief van de VNG.

Handhaving strak financieel beleid
Het college realiseert zich dat er nog een flinke opgave voor de stad ligt, onder meer omdat het Rijk meerdere forse kortingen doorvoert op het gemeentelijk budget voor Gouda, met name in de jeugdzorg. Voor het sociaal domein nemen de Rijksbudgetten de komende jaren met € 10 miljoen af. Incidentele overschotten in dit domein worden nu opzij gezet, zodat zij zo nodig inzetbaar blijven voor de zorg aan Goudse inwoners. Een andere opgave komt voort uit het feit dat de schuldpositie van de gemeente nog erg hoog is. Het positieve saldo van de jaarrekening is dus zeker geen aanleiding om het huidige financiële beleid te wijzigen. “We moeten en willen de behoedzame en strakke koers, zoals ingezet in het coalitieakkoord, continueren”, aldus wethouder De Laat.

De volledige jaarrekening is te lezen op www.gouda.nl/jaarrekening