De erfgoedverenigingen Heemschut en het Cuypersgenootschap maken zich zorgen over het nieuwe erfgoedbeleid van de gemeente Waddinxveen. In de maand oktober zal de gemeenteraad een besluit nemen over het voorstel van het college van b en w om een nieuw monumentenbeleid vast te stellen. Het voorgestelde beleid maakt het echter amper mogelijk om erfgoed daadwerkelijk te beschermen.
Wij zijn blij met de wens van het college van b en w voor betere bescherming van waardevol erfgoed in Waddinxveen. We hopen dat de gemeente daadwerkelijk zal overgaan tot het aanwijzen van gemeentelijke monumenten. Met de opstelling van de basislijst van potentiële monumenten is daartoe inmiddels een goede aanzet gedaan. Dat het nieuwe beleid voorziet in een financiële bijdrage voor eigenaren van gemeentelijke monumenten kunnen onze organisaties alleen maar toejuichen.
Het probleem is echter de nieuwe erfgoedverordening, die de bescherming van de panden daadwerkelijk moet regelen. In grote lijnen volgt de gemeente het voorbeeld van andere gemeenten. Op één cruciaal punt wijkt ze echter af. Het voornemen is om in de erfgoedverordening op te nemen dat panden alleen aangewezen kunnen worden tot monument met toestemming van de eigenaar. Dit voorstel maakt een zorgvuldige afweging van belangen en onmogelijk en kan juridisch gezien geen stand houden. Bij de aanwijzing van een monumenten dient een eigenaar gehoord te worden, maar over het algemeen dient het algemeen belang, het behoud van cultureel erfgoed, volgens vaste jurisprudentie zwaarder te wegen bij de besluitvorming. Recent heeft de Rechtbank te Den Haag hier nog helder uitspraak over gedaan
Een ander bezwaar is het voornemen van het college om in de nieuwe verordening de term “belanghebbende” te schrappen met de reden dat bescherming van erfgoed een zaak is voor het college en eigenaar. Bescherming van erfgoed is echter een zaak die juist ons allen aangaat. Niet alleen voor college en eigenaar, maar juist voor de gemeenschap die het mooi vindt om te genieten van het erfgoed dat door onze voorouders tot stand is gebracht. Het is dan ook onze taak om gezamenlijk op te komen voor het behoud van deze erfgoederen. Door het buitenspel zetten van organisaties en plaatselijke verenigingen voor het behoud van erfgoed geeft het college een verkeerd signaal af en blijft het cultureel erfgoed kwetsbaar. Dat is onwenselijk, er is al heel verloren gegaan in Waddinxveen.
Onze organisaties hebben de gemeenteraad verzocht om de voorgestelde verordening zodanig aan te passen dat het alsnog mogelijk wordt om een goed monumentenbeleid voor Waddinxveen te ontwikkelen. Waddinxveen verdient niet minder!